Rekrutacja do przedszkola.png
ban-playdoh.jpg
aqua.jpg
galanowy.jpg
logo_eTw.png
Wyszukiwarka
Wrzesień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
17 18 19 20 21 22 23
Sobota, 22.09.2018
Miejsce: Rypiński Dom Kultury
Poniedziałek, 24.09.2018
Miejsce: Rypiński Dom Kultury
Czwartek, 27.09.2018
Miejsce: Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie, ul. Warszawska 20, 87-500 Rypin, Sala Wystaw i Promocji
ban-biblioteka.jpg
ban-pogoda.jpg
Banerek - repertuar.jpg
ban-newsletter.jpg
grafika
Powiązane galerie:
grafika
Poniedziałek, 02.10.2017
Poniedziałek, 02.10.2017
Marta PiotrowskaLiczba wyświetleń: 423
Zuchy ,,A” – Przedszkolni tropiciele- projekt drzewa

     Dzieci najlepiej wzbogacają swoją wiedzę oraz doskonalą umiejętności praktyczne poprzez obserwację i działanie w otaczającym je świecie. Zobaczyć, doświadczyć i bezpośrednio przeżyć- to znaczy lepiej zrozumieć świat. Dlatego ważne  jest, aby działania nauczyciela i dzieci miały charakter poszukujący, ekspresyjny i twórczy. Jedną z metod, która pozwala na łączenie różnych rodzajów aktywności dziecka: poznawczej, społecznej, emocjonalnej i fizycznej jest metoda projektów.  Pozwala ona na stymulowanie szeroko pojętej aktywności dzieci  we współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.

     Dzieci z grupy Zuchy ,,A”  wraz z nadejściem jesieni  podjęły się zgłębienia wiedzy dotyczącej drzew. Niezwykle urokliwe o tej porze roku  budzą zainteresowanie  i mogą stać się inspiracją do stawiania pytań i działania. Po sporządzeniu siatki tematycznej dotyczącej aktualnego zasobu wiedzy i listy pytań detektywistycznych ,, tropiciele” rozpoczęli działania badawcze. Szczególną ciekawość  wśród przedszkolaków wzbudziło znalezienie odpowiedzi na pytania:  Skąd się biorą drzewa, Jak rozpoznać ile lat ma drzewo, dlaczego drzewa gubią liście, dlaczego drzewa chorują, kto może ścinać drzewa? Bardzo pomocni w znalezieniu odpowiedzi na te pytania okazali się rodzice. Wspólne poszukiwanie wiadomości zaowocowało bardzo ciekawymi materiałami przynoszonymi przez dzieci. Były to informacje i zdjęcia   pozyskane z internetu, encyklopedie przyrodnicze, atlasy drzew oraz materiały przyrodnicze. Zebrane w kąciku przyrody  rekwizyty związane z drzewami ( liście, owoce, kora) zachęcały do licznych rozmów, porównywania, wskazywania różnic i podobieństw.

    Sprawdzenie, czego dzieci się dowiedziały i czy uzyskały właściwe odpowiedzi na pytania, odbyło się podczas spotkania z ekspertem, p. Aleksandrą Rupińską-Kryszczuk – nauczycielką  Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół nr 4 w Nadrożu. Po rozmowie edukacyjnej w sali przedszkolnej i zweryfikowaniu zebranych wiadomości  na ,, mapie wiedzy” - Zuchy wyruszyły na wycieczkę do parku szkolnego. Była to bardzo ciekawa wyprawa w towarzystwie Paka- tropiciela.   Po drodze dzieci utrwalały nazwy drzew,  w parku  mierzyły obwody pni, oglądały przez lupę korę, nasiona z szyszek oraz  zbierały materiał przyrodniczy. W oczach naszego eksperta podczas wyprawy badawczej przedszkolacy wykazali się bogatą wiedzą przyrodniczą i dociekliwością.

      Wszystkim rodzicom, którzy pomagali w zdobywaniu nowych wiadomości, poszukiwaniu materiałów przyrodniczych, a szczególnie  pani Aleksandrze (mamie Mateuszka) bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji projektu.

                                                                                                                                     Beata Kurzawska

Wyślij na portal społecznościowy Facebook
Wyślij link e-mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ