Rekrutacja do przedszkola.png
ban-playdoh.jpg
aqua.jpg
galanowy.jpg
logo_eTw.png
Wyszukiwarka
Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
17 18 19 20 21 22 23
Niedziela, 30.12.2018
Miejsce: Rypiński Dom Kultury
Piątek, 18.01.2019
Miejsce: Rypiński Dom Kultury, ul. Warszawska 8, Rypin
ban-biblioteka.jpg
ban-pogoda.jpg
Banerek - repertuar.jpg
ban-newsletter.jpg
grafika
Powiązane galerie:
Środa, 21.02.2018
Marta PiotrowskaLiczba wyświetleń: 371
,, W przyjaźni z książką” - Ala i jej czworonożni ulubieńcy - Zuchy ,,A”

     ,, Przyszła zima, otwieramy ptasi bar…” Zima to szczególny czas, w którym staramy się uwrażliwiać dzieci na potrzeby zwierząt. Czynimy to zgodnie z obowiązującym w edukacji przyrodniczej schematem: poznać- zrozumieć- pokochać -chronić. Bezpośrednie doświadczenia oparte na obserwacjach i osobistych przeżyciach pełnią ogromną rolę w opanowaniu wiadomości przyrodniczych i kształtowaniu właściwych postaw wobec zwierząt.  

     Zuchy ,,A”  od początku zimy  dokarmiają ptaki zamieszkujące przedszkolny ogród. Rozmowy o potrzebach zwierząt wyzwoliły u przedszkolaków  pozytywne emocje i ujawniły, że mamy w klasie  miłośników zwierząt wszelakich, ale te domowe zajmują szczególne miejsce. W nasze zimowe,  opiekuńcze działania  doskonale wpisała się kolejna rodzinna prezentacja ,, W przyjaźni z książką”. Tym razem poznaliśmy upodobania Ali, która z pomocą mamy, pani Joanny opowiedziała nam o swoich ulubionych czworonogach – kotkach, pieskach, koniach i chomikach. Ala z pasją odkrywa świat zwierząt, a pomagają jej w tym barwne  książki o tematyce przyrodniczej i zapewne zawód mamy. Pani Joanna, lekarz weterynarii, przekazała dzieciom wiadomości dotyczące zwierząt - ich zwyczajów, cech i budowy. W trakcie rozmowy  dzieci żywo reagowały i dzieliły się swoimi doświadczeniami.  Uważnie słuchały  uwag dotyczących obchodzenia się ze zwierzętami, zostały  pouczone, jak właściwie opiekować się czworonogami, uwrażliwione na niedolę zwierząt i naganne zachowania ludzi oraz  konieczność pomocy w takich sytuacjach. Przedszkolacy ochoczo oglądali psy  i koty na zdjęciach w albumach przyrodniczych.  Ala zaprezentowała maskotki swoich ulubionych czworonogów. Opowiedziała nam  jak przygotowywała się do opieki nad chomikiem, którego otrzyma od rodziców. Niezwykle ciekawym elementem prezentacji była demonstracja zabiegu chirurgicznego na pluszowym piesku. Dzieci w roli asystentów, ubrane w fartuchy, czepki, maseczki ochronne  pomagały wyleczyć chorego pluszowego pieska. W trakcie poznały nazwy narzędzi chirurgicznych i zasady opieki nad chorym zwierzęciem. Pani Joanna przypomniała dzieciom, że zwierzęta tak samo jak ludzie odczuwają ból i dlatego właściciele zwierząt muszą im zapewnić możliwość leczenia w chorobie, a za znęcanie się nad nimi, ludzie  mogą być ukarani.

      Prezentacja  wywołała ogromne emocje wśród przedszkolaków. Te podekscytowane do końca pobytu w przedszkolu opiekowały się ,, pieskiem” po zabiegu oraz badały inne. Była to kolejna,  doskonała lekcja wrażliwości emocjonalnej.    

                                         Pani Joannie i Ali bardzo dziękujemy za pouczające spotkanie.

                                                                          Beata Kurzawska

 

        

Wyślij na portal społecznościowy Facebook
Wyślij link e-mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ