Zuchy ,,B” poznają baśnie innych narodów- rosyjskie.
Przedszkole powinno wychować wrażliwego, tolerancyjnego, wartościowego przedszkolaka, znającego środowisko bliższe i dalsze, a także swój kraj - Polskę i Europę. W realizacji tego zadania warto sięgnąć po literaturę innych narodów. Mądre bajki z całego świata mogą stać się podstawą do dialogu z dziećmi. Dialogu o wartościach, zrozumieniu innego człowieka, otwartości i wrażliwości na inne kultury.
Literatura rosyjska dla dzieci nie wymaga rekomendacji – zna ją z pewnością każdy wielbiciel niezwykłych opowieści owianych magią i tajemniczością. Przedstawiona w nich dobroć, pracowitość, odwaga, a obok tego chciwość, skąpstwo, tchórzliwość i lenistwo wzruszają czytelnika. Pozwalają one poznać małego zaczarowanego konika garbuska, który w tylko sobie znany sposób odmienia nędzny los swojego poczciwego właściciela, przeczytać o złotej rybce spełniającej życzenia, poznać los prostej dziewczyny Nataszy, która niespotykaną inteligencją zyskuje uznanie u samego cara oraz historię rezolutnej Daszy, która przechytrzyła niedźwiedzia. Znajdziemy też opowieści o zgubionej rękawiczce, w której zamieszkały zwierzęta, dowiemy się o tym jak kot z lisem chodzili po buty i wiele innych historii, których bohaterami są najczęściej niedźwiedź, wilk, lisica, zając. Rosyjskie baśnie zawierają niezwykle ważne dla dziecka przesłania życiowe, przestrzegają przed chciwością, podpowiadają, jak znaleźć druha, uczą, że warto słuchać ostrzeżeń mamy i nie rozmawiać z nieznajomymi.
,,Zuchy B” przez cały listopad słuchały rosyjskich bajek i baśni, niektóre z nich obejrzały w wersji filmowej. Poznały bajki: Jezioro złotych ryb, O myśliwym Aleksym, Bazylia o twarzy anioła, Konik garbusek, Kniaź Iwan, Córka puszczy, O koguciku złotym grzebyku, Ziarnko bobu, Wilk i lisica, Kot Maksym. Z zaciekawieniem oglądały kolekcje barwnych ilustracji, układały je tworząc historyjki obrazkowe, kolorowały obrazki tworząc własne ilustracje. Przedszkolaków ponownie odwiedziła pani Maria Rupińska, babcia Mateuszka, która przeczytała dzieciom ,,Bajkę o rybaku i rybce”. Podczas tego spotkania w morzu z folii pływały kolorowe rybki, a każdy przedszkolak mógł wypowiedzieć swoje życzenie. Realizacja listopadowych zadań pozwoliła poszerzyć wiedzę na temat Europy. Po odszukaniu Rosji na mapie obrazkowej, dzieci poznały charakterystyczne budowle i symbole tego kraju. Dużo radości i zabawy sprawiła wszystkim nauka Kazaczoka.Treści rosyjskich baśni inspirowały nas do ciekawych rozmów nad sposobami radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych, ułatwiły dzieciom przyswojenie podstawowych pojęć takich jak pomoc, opieka, współczucie, koleżeństwo, przyjaźń, opieka nad innymi, uprzejmość.
Listopadowe zadania z projektu rozpoczęły podróż do świata bajek z różnych krajów Unii Europejskiej.
Beata Kurzawska, Anna Sosnowska