Dzieci najlepiej wzbogacają swoją wiedzę oraz doskonalą umiejętności praktyczne poprzez obserwację i działanie w otaczającym je świecie. Zobaczyć, doświadczyć i bezpośrednio przeżyć- to znaczy lepiej zrozumieć świat. Dlatego ważne jest, aby działania nauczyciela i dzieci miały charakter poszukujący, ekspresyjny i twórczy. Jedną z metod, która pozwala na łączenie różnych rodzajów aktywności dziecka: poznawczej, społecznej, emocjonalnej i fizycznej jest metoda projektów. Pozwala ona na stymulowanie szeroko pojętej aktywności dzieci we współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
Dzieci z grupy Zuchy ,,A” wraz z nadejściem jesieni podjęły się zgłębienia wiedzy dotyczącej drzew. Niezwykle urokliwe o tej porze roku budzą zainteresowanie i mogą stać się inspiracją do stawiania pytań i działania. Po sporządzeniu siatki tematycznej dotyczącej aktualnego zasobu wiedzy i listy pytań detektywistycznych ,, tropiciele” rozpoczęli działania badawcze. Szczególną ciekawość wśród przedszkolaków wzbudziło znalezienie odpowiedzi na pytania: Skąd się biorą drzewa, Jak rozpoznać ile lat ma drzewo, dlaczego drzewa gubią liście, dlaczego drzewa chorują, kto może ścinać drzewa? Bardzo pomocni w znalezieniu odpowiedzi na te pytania okazali się rodzice. Wspólne poszukiwanie wiadomości zaowocowało bardzo ciekawymi materiałami przynoszonymi przez dzieci. Były to informacje i zdjęcia pozyskane z internetu, encyklopedie przyrodnicze, atlasy drzew oraz materiały przyrodnicze. Zebrane w kąciku przyrody rekwizyty związane z drzewami ( liście, owoce, kora) zachęcały do licznych rozmów, porównywania, wskazywania różnic i podobieństw.
Sprawdzenie, czego dzieci się dowiedziały i czy uzyskały właściwe odpowiedzi na pytania, odbyło się podczas spotkania z ekspertem, p. Aleksandrą Rupińską-Kryszczuk – nauczycielką Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół nr 4 w Nadrożu. Po rozmowie edukacyjnej w sali przedszkolnej i zweryfikowaniu zebranych wiadomości na ,, mapie wiedzy” - Zuchy wyruszyły na wycieczkę do parku szkolnego. Była to bardzo ciekawa wyprawa w towarzystwie Paka- tropiciela. Po drodze dzieci utrwalały nazwy drzew, w parku mierzyły obwody pni, oglądały przez lupę korę, nasiona z szyszek oraz zbierały materiał przyrodniczy. W oczach naszego eksperta podczas wyprawy badawczej przedszkolacy wykazali się bogatą wiedzą przyrodniczą i dociekliwością.
Wszystkim rodzicom, którzy pomagali w zdobywaniu nowych wiadomości, poszukiwaniu materiałów przyrodniczych, a szczególnie pani Aleksandrze (mamie Mateuszka) bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji projektu.
Beata Kurzawska