,, Mój dziadek dał mi psa, pies cztery łapy ma, normalny mówią pies, nieprawda coś w nim jest…” Obecność zwierząt w życiu dziecka może przynieść wiele korzyści. Zaletą jest więź jaka może zawiązać się między nim i zwierzęciem oraz nauka odpowiedzialności, umiejętności opieki nad kimś, rezygnowania z własnych pragnień na korzyść innej istoty. Zwierzęta mogą być nie tylko pomocnymi i troskliwymi kumplami, ale są w stanie pokazać nam znaczenie prawdziwej miłości i oddania. Mogą nauczyć nas odpowiedzialności, zaufania i współczucia. Posiadanie psa to wspaniała szkoła socjalizacji. Właśnie piesek stał się bohaterem kolejnej prezentacji w ramach projektu czytelniczego ,, W przyjaźni z książką.”
Sympatyczny beagle Bunio został wybrany spośród wielu różnorodnych postaci. Książka ,,Bunio trafia w dobre ręce” autorstwa Marzeny Kwietniewskiej- Talarczyk bardzo spodobała się Lidce. To historia sióstr, Kasi i Irenki, które marzą o psie. Pewnego razu, kiedy Kasia ze swoim tatą wracają samochodem od babci, znajdują na szosie porzuconego pieska. Pies jest bardzo wychudzony, zaniedbany i bardzo boi się ludzi, co świadczy o tym, że jego poprzedni właściciele źle go traktowali.Książka ta stała się inspiracją do bardzo ciekawego spotkania. Jej bohater od razu wzbudził duże zainteresowanie. Okazało się, że wielu przedszkolaków posiada pieski i z wielką ochotą podzielili się oni swoimi doświadczeniami. Z emocjami opowiadali o ulubionych zabawach, zwyczajach i upodobaniach swoich pupilów. Pani Joanna w rozmowie z dziećmi poruszyła temat przyjaźni człowieka i psa, a Lidka opowiedziała o swoich ulubieńcach, które odwiedza u babci. Zaksa, Maksa i Bacę mogliśmy zobaczyć na zdjęciach. Inne obrazki przedstawiały psy z bajek a zadaniem dzieci było podanie ich tytułów. Okazało się, że bardzo często zostają one bohaterami książek i bajek. Do tych ulubionych należą Reksio, Trump i Lady z bajki ,, Zakochany kundel”, 101 dalmatyńczyków, Clifford, Bethowen, Pluto, Scooby Doo. Książka ,,Zwierzęta- pytania i odpowiedzi” pozwoliła zapoznać dzieci z ciekawostkami z ich życia. Dzieci usłyszały odpowiedzi na wiele pytań. Na przykład: co sprawia, że psom jest ciepło, czy duże uszu sprawiają, że pies lepiej słyszy, dlaczego małe pieski lubią gryźć różne rzeczy. Natomiast maskotki i ilustracje zachęciły do opisywania wyglądu własnych piesków. Po wysłuchaniu opowiadania o Bunio, przedszkolacy przystąpili do zabawy plastycznej. Działając zgodnie z instrukcją mamy Lidki wykonali pieska techniką origami płaskie. Urocze papierowe pieski towarzyszyły dzieciom podczas popołudniowych zabaw dowolnych. Przedszkolacy budowali dla nich domy z klocków, a dziewczynki wykonały papierowe koszyczki. W kolejnych dniach chętnie powracaliśmy do opowiadań z książki, które inspirowały nas do kolejnych działań. Zabawy- ,,Zagubiony piesek”, ,, Wyścigi piesków” czy ,,Nauka aportowania” wyzwalały wiele radości. Nie zabrakło też improwizacji przy znanych piosenkach ,, Puszek Okruszek”, Pies na medal, Pieski małe dwa. Na prośbę Lidki każdy przedszkolak wykonał obrazek na którym przedstawił siebie ze swoim wymarzonym pieskiem. Tak powstał album, który Lidka otrzymała na pamiątkę.
Prezentacja kolejnego bohatera zawierała w sobie wartościowy przekaz wychowawczy. Pozwoliła uświadomić dzieciom, że wielu z nich marzy o tym, żeby posiadać zwierzę, najczęściej psa, ale nie można traktować go jako żywej zabawki dla dzieci.
Pani Joannie i Lidce dziękujemy za inspirującą prezentację
Beata Kurzawska