PROJEKT TEATRALNO-CZYTELNICZY
,,PRZYGODA Z TEATREM”
JASKÓŁKI
„Jeżeli chcecie, aby wasze dzieci były zdolne i inteligentne, opowiadajcie im bajki.
Jeżeli chcecie, by były genialne, opowiadajcie im więcej bajek…” A.Einstein
Projekt teatralno-czytelniczy ,, Przygoda z teatrem” to atrakcyjny, a zarazem twórczy sposób pracy nauczycieli z dziećmi i rodzicami. Wieloletnie doświadczenia w przygotowywaniu dziecięcych przedstawień, inscenizacji utwierdziły nas w przekonaniu, iż teatr w przedszkolu to ciekawa forma pracy. Mając na względzie to, jak wiele walorów posiadają zabawy teatralne i jakie możliwości stwarza umiejętne ich wykorzystanie w toku pracy pedagogicznej wyłonił się pomysł szerokiego stosowania tej dziedziny sztuki w kształtowaniu kompetencji kluczowych, a w szczególności umiejętności uczenia się w zespole. Założeniem opracowanego projektu jest umożliwienie dzieciom poznawania utworów literatury dziecięcej i rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych poprzez jak najczęstszy kontakt z książką oraz dobrowolny i spontaniczny udział w zabawach teatralnych z tekstem. Innowacyjność projektu polega na aktywnym uczestnictwie dzieci i rodziców przy udziale nauczycieli. Inspiracją do podejmowanych przez nauczycielki działań teatralnych będą wizyty rodziców w przedszkolu, podczas których przeczytają dzieciom ulubioną bajkę swojego dziecka. Spotkania te będą też okazją do bliższego poznania upodobań czytelniczych przedszkolaków. Zaprezentowany utwór lub bajkowy bohater będzie towarzyszył dzieciom przez cały tydzień. Dla nauczyciela stanie się inspiracją do zorganizowania zabaw parateatralnych. Dzieci będą miały możliwość tworzenia ilustracji do prezentowanych utworów, odgrywania scenek teatralnych w strojach z garderoby, tworzenia scenografii. W klasowej bibliotece zostaną umieszczone ulubione książeczki dziecka i będą wypożyczane do domowego czytania.
,, Jaskółki” pierwsze wprawki teatralne mają już za sobą. Źródłem tych zabaw stał się wiersz ,,Chory kotek” S. Jachowicza, który wpisał się w realizowaną tematykę tygodniową ,, Dbam o zdrowie”. Dzieci ubrane w teatralne stroje wchodziły w role aktorów. Początkowo nieśmiało wypowiadały słowa wiersza, ale z każdym następnym dniem coraz śmielej i w coraz większym zespole samodzielnie organizowały zabawę. Do ,,doktora” przychodziło coraz więcej chorych ,,zwierzątek”. Przedszkolacy inicjowali własne dialogi, wplatając w nie słowa wiersza. Było widać że, zabawa w teatr sprzyjała rozwijaniu wyobraźni i współpracy z zespole. Teraz z niecierpliwością czekamy na pierwsze spotkania z rodzicami.
Jeszcze w październiku Jaskółeczki pojadą na spektakl teatralny do ,,Baju Pomorskiego”, by na własne oczy zobaczyć ,,teatr prawdziwy”.
Mamy nadzieję, że nasza twórcza praca zostanie uwieńczona tym, co najistotniejsze i najwartościowsze - wzruszeniem artystycznym dzieci, rodziców i nauczycieli.
Beata Kurzawska