JASKÓŁKI
PROJEKT TEATRALNO-CZYTELNICZY ,, PRZYGODA Z TEATREM”
,,Wyginam śmiało ciało”- spotkanie z p. Anetą Głowacką
Edukacja teatralna nie powinna ograniczać się do przyswajania wiedzy, odbioru sztuki ale przede wszystkim powinna kształtować osobowość, umożliwiać wyrażanie uczuć i emocji oraz rozwijać naturalną kreatywność dziecka. Aktywność twórcza, wyrażana za pomocą artystycznych form wyrazu - ruchowej, tanecznej, słownej czy plastycznej - jest wartością, którą należy rozbudzać. Taniec i teatr chętnie ze sobą współpracują. Taniec jest bowiem świetnym sposobem ekspresji służącym wyrażaniu emocji. Jest także najbardziej uniwersalnym i najstarszym językiem świata, który przy pomocy oprawy teatralnej potrafi być ucztą dla wyobraźni.
Spotkanie z panią Anetą, mamą Jasia stało się okazją do wspólnego eksperymentowania z muzyką. Propozycja zabaw tanecznych spodobała się przedszkolakom. Szybka rozgrzewka w rytmie disco wprawiła grupę w doskonały nastrój. Wszyscy śmiało wyginali swoje ciała, naśladując ruchy prezentowane przez p. Anetę. Nie zabrakło też tańca według pomysłów przedszkolaków.
W części czytelniczej projektu, dzieci wysłuchały wiersza ,,Słoń Trąbalski”, który został zaprezentowany przez mamę Jasia w klasowym teatrzyku. Historia zapominalskiego słonia, rozbawiła widzów. W kolejnych dniach stała się inspiracją do ekspresji słownej i plastycznej. Grupa z ochotą prezentowała kłopoty Trąbalskiego podczas zabaw parateatralnych. Wchodząc w różne role: słonia, kowala, kolegów słoni, krokodyli, żony i słoniątek, mali aktorzy uczyli się wyrażania różnych emocji. Posługiwali się mową, mimiką, gestem, ruchem, rekwizytami. Wiersz ,, Słoń Trąbalski” J. Tuwima stał się wzorem jak z wdziękiem i dowcipnie mówić po polsku, jak bawić się językiem. Utwór ten wywołał u dzieci śmiech i radość, a te odgrywając scenki teatralne stworzyły dla siebie przyjazny świat.
Miłą niespodzianką było malowanie twarzy, które zostało poprzedzone rozmową na temat charakteryzacji teatralnych. Barwnie umalowani przedszkolacy pozowali do zdjęć w ,,teatralnym okienku” oraz tańczyli wyrażając swoje emocje.
Dziękujemy p. Anecie za niezapomniane przeżycia estetyczne, radość i żywiołowość. Na pewno ten dzień zapisze się w naszej pamięci miłym wspomnieniem.
Beata Kurzawska