Jednym z najważniejszych zadań w wychowaniu przedszkolnym jest edukacja zdrowotna, której celem jest kształtowanie u dzieci nawyku dbałości o zdrowie i higienę. Dzieci w wieku przedszkolnym dzięki silnie rozwiniętym zdolnościom naśladownictwa i emocjonalnym przeżywaniu doświadczeń najszybciej chłoną pozytywne wzorce, takie jak elementarne nawyki higieniczno-kulturalne, zamiłowanie do czystości, dbałości o estetyczny wygląd i porządek. Tematyka związana z tym zagadnieniem jest podejmowana cyklicznie w każdej grupie wiekowej. Pierwszy tydzień marca w przedszkolu upłynął pod hasłem „Dbamy o zdrowie”. W każdej grupie wszelkie sytuacje edukacyjne i wychowawcze koncentrowały się wokół tego tematu. Dzieci utrwalały wiedzę dotyczącą higieny, realizowały doświadczenia, prezentowały własne umiejętności i wiadomości, tworzyły plakaty, brały udział w licznych zabawach tematycznych. Starsze grupy przystąpiły do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Czyściochowe przedszkole”, w ramach którego realizują bloki tematyczne związane z poszczególnymi aspektami higieny (Czystość rąk, higiena nosa, kąpiel, mycie zębów, ochrona skóry).
Dzięki różnorodnym działaniom podejmowanym w przedszkolu, wspierającym wychowanie w środowisku rodzinnym każdy przedszkolak wie, jak ważne jest zachowanie higieny warunkujące ludzkie zdrowie.
Higiena w przedszkolu jest dla nas priorytetem. Dokładamy wszelkich starań, aby dzieci bawiły się czystymi zabawkami, w higienicznych warunkach. Jednakże, pomimo dokładania wszelkich starań ze strony placówki, zdarza się, że nie możemy uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji. Gdy do przedszkola przyprowadzane są dzieci, u których występują objawy choroby ( katar, kaszel, gorączka), zarażane są dzieci zdrowe. Drodzy rodzice, przedszkole to miejsce, w którym Wasze dzieci spędzają większość dnia. Zadbajmy wspólnie, by ta przestrzeń była dla nich przyjazna i higieniczna.
Anna Sosnowska